Onet.pl: Zwycięzcy Festiwalu Nowe Kino-Nowy Sącz

„Redaktor” w reżyserii Pawła Wróbla zdobył Złotego Sędziwoja podczas I Festiwalu Filmowego Nowe Kino-Nowy Sącz. Konkursowy przegląd był poświęcony krótkometrażowym filmom fabularnych. Był okazją do zaprezentowania się studentom szkół filmowych jak i twórcom niezależnym i offowym.

/źródło: krakow.onet.pl/

grafika_onetfot. Shutterstock – kino projektor (krakow.onet.pl)

Przewodnicząca jury reżyserka Kinga Dębska, mówi, że największym walorem tej krótkiej fabuły jest jej uniwersalność.

– Film jest kpiną, tragikomedią na to wszystko co się dzieje w mediach ale z przymrużeniem oka i z humorem – mówi.

Reżyser produkcji Paweł Wróbel nie mógł osobiście odebrać nagrody. Wysłał natomiast filmik z podziękowaniem. Jak podkreślił, nie spodziewał się nagrody dlatego tym bardziej cieszy się z wygranej.

Film powstawał w trudnych warunkach, ze względu na ograniczenia budżetowe. Srebrnego Sędziwoja otrzymała „La Etiuda” w reżyserii Martina Ratha, natomiast Brązowego Sędziwoja film „Czułość” wyreżyserowany przez Emilię Zielonkę. Statuetka Sędziwoja – nawiązuje do nazwiska królewskiego alchemika związanego z Sądecczyzną. Zwycięzcy otrzymali dodatkowo nagrody pieniężne.

W składzie jury oprócz Kingi Dębskej znalazła się też aktorka Joanna Żółkowska oraz dziennikarz Polskiego Radia Paweł Sztompke. W konkursowym przeglądzie wzięło udział w sumie osiemnaście krótkich fabuł z kilkudziesięciu nadesłanych. Wstępnej selekcji dokonał reżyser i scenarzysta Robert Gliński.

http://krakow.onet.pl/zwyciezcy-festiwalu-nowe-kino-nowy-sacz/qd0b94y

Post Author: Krzysztof Witowski