Robert Gliński otworzył 2 Festiwal NOWE KINO NOWY SĄCZ

Rozpoczął się 2 Festiwal Nowe Kino Nowy Sącz pod artystyczną dyrekcją Roberta Glińskiego. W pierwszym dniu widzowie obejrzeli krótkie filmy mistrza Romana Polańskiego i sześć projekcji konkursowych. Opowieści m.in o spotkaniu z bestią, romansie fizyczki z dresiarzem i zwyczajnym życiu z piłką nożną w tle powalczą o Złotego Sędziwoja, główną nagrodę konkursu.

Formuła drugiej edycji festiwalu pozostała niezmienna, do konkursu zakwalifikowały się najlepsze krótkie metraże fabularne. Pierwszy dzień minął pod znakiem mistrza Polańskiego i pierwszych projekcji konkursowych. Gości przywitał Robert Glińsk, dyrektor artystyczny festiwalu.- Zawsze po bloku filmowym robimy spotkania z twórcami i opowiadamy, jak te filmy powstawały. Czasem pojawiają się te robione zupełnie prywatne. W ubiegłym roku wygrał film zrobiony przez amatora. To niezwykle ciekawy obrazek życia filmowego Polsce, że nie tylko profesjonaliści, ale i pasjonaci robią film fabularny – mówił reżyser. W imieniu sądeczan gości przywitała Bożena Jawor, przewodnicząca rady miasta. Filmowo wieczór rozpoczęły krótkie metraże Romana Polańkiego, m.in kultowi „Dwaj ludzie z szafą” z muzyką Krzysztofa Komedy. Podczas pierwszego, z pięciu bloków konkursowych, widzowie obejrzeli sześć produkcji:

1. Dwa bieguny – 6’35” – reż. Katarzyna Dzwonkowska
2. Apokalipsa – 15′ – reż. Justyna Mytnik
3. Bies – 15′ – reż. Błażej Kujawa
4. Pola – 20′ – reż. Edyta Rembała
5. Czarnowidzka – 26′ – reż. Joanna Satanowska
6. Baraż – 30′ – reż. Tomasz Gąssowski

Było mrocznie. „Czarnowidzka” unosiła się nad ziemią snując złowróżbne wizje przyszłości, baśń o samotności skończyła się „Apokalipsą”, a pewna kobieta w ciemnym lesie zmierzyła się z „Biesem”. Po depresyjnych „Dwóch biegunach” i  dramatycznej „Poli” wieczór zakończył „Baraż”. Ciepła opowieść o tym, co ważne, o relacji syn i ojca z piłką nożną w tle.

Spośród 90 filmów zgłoszonych w tym roku na festiwal, 32 wybrane przez Roberta Glińskiego powalczą o zwycięskie statuetki. Prócz złotego, srebrnego i brązowego Sędziwoja za reżyserię i statuetki za najlepszą kreację aktorska, w tym roku po raz pierwszy zostanie wręczona ta za najlepsze zdjęcia i nagroda publiczności. W jury festiwalowym zasiedli: reżyserKinga Dębska, aktorka Joanna Żółkowska, operator Andrzej Wolf oraz dziennikarz Paweł Sztompke. Kogo ozłoci alchemik Sędziwój? Mistrz nauk tajemnych, który jak głosi legenda posiadł tajemnicę transmutacji, dowiemy się już jutro, podczas gali zamknięcia festiwalu.

fot. Andrzej Rams

Post Author: Edyta Mikołajewicz